Värby församling har öppnat en facebooksida

Digitala möten

I karantäntider finns vi också på Facebook

Vi har öppnat en facebook-sida, som heter just Värby församling. Där hoppas vi kunna nå ut till fler såhär i virustider. För er som har, gå gärna in och gilla sidan och bjud in era vänner till den. Tillsammans kan vi nå ut till fler, och skapa en känsla av gemenskap och lättare nå ut med information från församlingen.

Alla församlingens kyrkor är öppna dagligen, där finns möjlighet att sitta ner en stund och att tända ett ljus.

Tveka inte att höra av er om ni vill prata en stund med någon av oss som jobbar i församlingen.

Församlingens anställda finns tillgängliga på dagtid för samtal, ring gärna till oss och prata en stund.

Om du vill prata med någon senare på kvällen så finns jourhavande präst tillgänglig på nummer 112, och utökar nu sina öppettider. Samtalet är gratis och syns inte på telefonräkningen. Alla som svarar är präster och har tystnadsplikt.

Önskar er Guds välsignelse!

/Anna

Anna Gaffet

Anna Gaffet

VÄRBY FÖRSAMLING

Präst

MER OM ANNA GAFFET

Anna började hos oss i februari 2019 och arbetar med alla åldrar men med fokus på de lite äldre församlingsborna.

Print Friendly, PDF & Email